Loading…

Gjatë këtij muaji seanca e parë e Gjykatës Speciale

  • 11/03/2017 | 08:11

Gjatë këtij muaji seanca e parë e Gjykatës Speciale

Në këtë muaj do të mbahet seanca e parë në Gjykatën Speciale. Para drejtësisë ndërkombëtare nuk do të dalë ndonjë i akuzuar, por seanca është thirrur për ta miratuar një rregullore, peng i së cilës ka mbetur shpallja e aktakuzave të para, shkruan sot Koha Ditore.


Rregullorja e Procedurës dhe Provave trajton ushtrimin e procedurave para Dhomave të Specializuara. Gjykatësit do të mbështeten në Kodin e Procedurës Penale të Kosovës të vitit 2012, ndërsa Rregullorja kërkohet të jetë në përputhshmëri me Ligjin për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, parashihet të pasqyrojë standardet më të larta ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, me qëllim garantimin e gjykimeve të drejta dhe të shpejta.

Vetëm pas miratimit të këtij dokumenti, do të jetë në dorën e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për të ngritur aktakuza. Mbështetur në ligj, aktakuza duhet të konfirmohet prej një gjykatësi që do të vlerësojë nëse janë të bazuara dyshimet e ngritura ose jo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë