Loading…

Gjatë vitit 2016 në Gjermani u janë dhënë lejet e punës 16.400 kosovarëve

  • 02/01/2017 | 19:56

Gjatë vitit 2016 në Gjermani u janë dhënë lejet e punës 16.400 kosovarëve

Për 11 muaj të vitit 2016, më shumë se 50 mijë njerëz nga Kosova, Bosnja, Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia kanë marrë miratimin për të punuar në Gjermani.

Ish-ministri i Jashtëm e Kosovës, Petrit Selimi ka shkruar sot në rrjetin social “Twitter” se gjatë vitit 2016 në Gjermani u janë dhënë lejet e punës 16.400 kosovarëve.

Selimi ka shkruar se gjatë vitit që lamë pas, në Gjermani u dhanë lejet e punës për shqiptarë, boshnjakë dhe serbë.

Shumica e këtyre lejeve janë dhënë në ndërtimtari, por gjithashtu edhe në infermieri dhe mjekësi. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë