Loading…

Gjendet edhe një variant i ri i koronavirusit në Japoni

  • 19/02/2021 | 13:33

Gjendet edhe një variant i ri i koronavirusit në Japoni

Japonia ka konfirmuar se njԥ variant i ri koronavirusit derisa ky vend po përballet me valën e tretë të pandemisë, transmeton Gazeta Metro.


Varianti i ri si duket ka origjinën jashtë Japonisë por është i ndryshëm nga tjera lloje që janë gjetur në mënyrë sporadike në Japoni, sipas Institutit Kombëtar të Sëmundjeve Ngjitëse të Japonisë.

Ky variant ka mutacionin E484K në proteinën gjembore të virusit që është gjetur në variantet tjera e që mund të zbresë efektivitetin e vaksinës.

Japonia ka nisur fushatën e vaksinimit kundër Covid-19 të mĽrkurën, muaj pas shteteve të tjera të përparuara industriale. Ata e nisën duke vaksinuar personelin shëndetësor me vaksinat e prodhuar nga Pfizer/BioNTech.

Ata do të pranojnë dërgesën e dytë vaksinave kundër koronavirusit këtë të diele./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë