Loading…
Gjendet një qyp me lira në bodrumin e teatrit |PAMJE
  • 08/11/2018 | 13:07

Gjendet një qyp me lira në bodrumin e teatrit |PAMJE

Është gjetur një qyp me lira në bodrumin e teatrit “Cressoni” në Como të Italisë.


Qypi ishte i mbushur me monedha të vjetra romake. “Ende nuk dimë detaje të rëndësisë historike dhe kulturore të gjetjes.

Kjo zonë po provon të jetë një thesar i vërtetë për arkeologjinë tonë, një zbulim që më mbush me krenari” – tha ministri i Kulturës Alberto Bonisoli në një njoftim për shtyp, shkruan Kultplus.com

Monedhat e gjetura janë transferuar në laboratorin e restaurimit Mibac në Milano, ku arkeologët dhe restauruesit do t’i shqyrtojnë ato.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë