Loading…

Gjendet pjesa e fundit e llogarive të Einsteinit të teorisë së gjithëçkasë

  • 15/03/2019 | 13:48

Gjendet pjesa e fundit e llogarive të Einsteinit të teorisë së gjithëçkasë

Për fletët e letrës së vitit 1930 mendohej se kanë humbur, letrat e tij dëshmojnë se llogariste në luftën kundër nacistëve, transmeton Gazeta Metro

Universiteti çifut në Jerusale, edhe më parë ka pasur koleksionin më të madh në botë të dokumenteve të Albert Einsteinit, 82.000 dorëshkrime, letra, fotografi, gjëra të tjera të ndryshme. Tash është pasuruar edhe për një dorëshkrim skajshëm të velfshëm të fizikanit më të famshëm të të gjitha kohëve, llogaritë e humbura të punës së tij në “unifikimin e teorisë së gjithëçkasë”. Universiteti, në prag të ditëlindjes së Einsteinit, më 14 mars, ka ekspozuar 110 fletë, të cilat i ka mbledhur një Gary Berger nga Chapel Hilli në Karolinën Veriore në ShBA.

Nga këto 110 faqe për botën shkencore më të rëndësishmet janë ato tetë faqe origjinale shtesë të llogarive të njohura të Einsteinit në teorinë e gjithëçkasë, përktaëisht të teorisë së tillë e cila do të bashkonte të gjitha aspektet e fizikës së universit ekzistues, gjë që sot askush nuk ia ka dalë. Prej këtyre tetë faqesh, shtatë kanë qenë të njohura dhe të disponueshme në formë kopjesh.

Letra po ashtu janë artefakt historik. Ndonëse është detyruar të ikë nga nzistët më 1933, në njërën prej tyre ai shprehej me optimizëm se ndoshta lufta në Evropë nuk do të shpërthejë, por edhe se llogariste në luftën kundër nazistëve./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë