Loading…

Gjendja pak e njohur që mund të shkatërrojë marrëdhënien tuaj pa e ditur as ju

  • 28/11/2023 | 13:03

Gjendja pak e njohur që mund të shkatërrojë marrëdhënien tuaj pa e ditur as ju

Të kesh dyshime për marrëdhënien tënde është normale. Herë pas here mund të pyesni veten se sa më gjatë mund të duroni refuzimin e partnerit tuaj për të larë enët ose për të përtypur me gojën mbyllur.


Nivelet e lëkundura të tërheqjes ndaj partnerit tuaj janë përvoja krejtësisht të zakonshme.

Por konsumimi i këtyre mendimeve mund të jetë një shenjë e një çrregullim psikologjik në të cilin një person ka mendime të rikthyeshme ose ndjen nevojen t’i mbarojë ose përserit disa rutina në marrëdhënie, e njohur gjithashtu si vërtetimi i marrëdhënies ose është një sëmundje mendore që përfshin mendime të përsëritura të padëshiruara dhe rutina të pakontrollueshme ose sjellje të përsëritura që lidhen me këto mendime..

Dr Rina Bajaj, një psikologe këshilluese dhe autore e “The Magic in Me”, e përshkruan atë si kur një person ka “dyshime për marrëdhënien, përshtatshmërinë e partnerit ose frikën e marrjes së vendimit të gabuar”.

Epo, me një sëmundje mendore që përfshin mendime të përsëritura të padëshiruara dhe rutina të pakontrollueshme ose sjellje të përsëritura që lidhen me këto mendime (ROCD) dyshimet nuk janë ‘normale’, thotë ekspertja për The Sun.

“Ashtu si me çrregullimin e përgjithshëm obsesiv-kompulsiv (OCD), këto mendime mund të jenë shumë ndërhyrëse dhe shqetësuese”, shpjegoi Rina. “Njerëzit me ROCD mund të përfshihen në sjellje të përsëritura ose rituale mendore për të lehtësuar ankthin e tyre”.

Kjo përfshin sigurimin e vetes se “gjithçka është në rregull” duke përsëritur në heshtje fjalë, imazhe ose numra të veçantë.

Ata që vuajnë shpesh e kanë të vështirë të mbajnë marrëdhënie për dy arsye. Së pari, ata mund të fiksohen për të gjetur marrëdhënien ‘perfekte’.

Përndryshe, njerëzit me një sëmundje mendore që përfshin mendime të përsëritura të padëshiruara dhe rutina të pakontrollueshme ose sjellje të përsëritura që lidhen me këto mendime (ROCD) mund të fiksohen në të metat e supozuara të partnerit të tyre, të tilla si inteligjenca e tyre, sa qesharak janë ose si duken në foto.

Kjo mund t’i nxitë ata që vuajnë nga kjo gjendje për të lënë partnerin e tyre.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë