Loading…
Gjendje e jashtëzakonshme në Rusi: Invazion masovik i arinjve polarë
  • 10/02/2019 | 23:08

Gjendje e jashtëzakonshme në Rusi: Invazion masovik i arinjve polarë

Në arkipelagun Novaja Zemlja është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të invazionit të arinjve polarë, transmeton Gazeta Metro.

Zëvendësi i guvernatorit në Arhanglesk Aleksandar Minajev, ka thënë se disa dhjetra arinjësh polarë janë tubuar afër vendbanimeve të atjeshme.

“Prindërit po kanë frikë t’i dërgojnë fëmijët në shkollë”, thuhet në kumtesë, transmeton TASS.

Eksperët kanë thënë se është fjala për migrimin vjetër të këtyre kafshëve, ndërsa invazioni është shkaktuar nga ushqimi i bollshëm, të cilin mund ta gjejnë në rrethinën e vendbanimit në arkipelag./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë