Loading…

Gjenerali Lame: Aktakuzat kundër Thaçit e Veselit janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse

  • 04/07/2020 | 22:43

Gjenerali Lame: Aktakuzat kundër Thaçit e Veselit janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse

Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka kryer krime thotë gjenerali Kudusi Lame i cili atë kohë ishte komandant i zonës së Kukësit. Gjenerali Lame thotë se aktakuzat e pakonfirmuara nga Dhomat e Specializuara kundër presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK’së Kadri Veseli, janë të ndikuara nga shërbimet serbo-ruse.


Për luftëtarët e UÇK’së Lame thotë se shkelën vetëm një herë diciplinën, kur nuk donin të qëndronin në kampet stërvitore por ishin të flakët që të futeshin menjëherë në luftë për ta mbrojtur atdheun e tyre.

“Jam i bindur se nuk ka kriminelë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, tha Lame për RTK’në.

“Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka qenë ushtria më e disiplinuar që mund të ekzistojë”, thekson ai.

“Kjo Gjykatë është me paga të majme, askush nuk është i çmendur që të mbylli ciklin dhe të ngelet pa punë. Kam bindje që në UÇK nuk ka kriminalitet të këtyre lloj natyrave qysh i organizojnë ata”, tha Lame.

“Djemtë e UÇK’së e kanë kryer detyrën e tyre”, tha ai.

“Të gjitha akuzat sikur bëhen në zonën që e kam komanduar unë. Pse nuk më thirri askush mua me m’pyet. Pse s’më thirri dikush e me m’thënë se si këta kriminelë kanë vepruar në zonën tënde”, tha Lame.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë