Loading…
Gjenet janë një mrekulli: 4 gjëra që një fëmijë trashëgon nga babai
  • 11/02/2018 | 11:38

Gjenet janë një mrekulli: 4 gjëra që një fëmijë trashëgon nga babai

Fëmijët janë një mrekulli e vërtetë e vogël të cilët janë një version miniaturë i prindërve të tyre.


Dhe si një lojë rastësi, disa gjëra janë trashëguar nga nënat e tyre, dhe të tjerë nga baballarët e tyre, ka katër karakteristika që i transmetohen fëmijës direkt nga babai, transmeton gazetametro.net

Gjinia

Në momentin kur spermatozoidi fekondon vezën, gjinia e fëmijës përcaktohet. Kjo zgjedhje është përgjegjëse vetëm për spermën, sepse veza mbart dy kromozome X, ndërsa qeliza mashkullore ka një kromozom X dhe një Y. Seksi i fëmijës varet nëse veza fekondohet me kromozomin X ose Y.

Nëse është X, ju do të keni një vajzë, dhe nëse është Y, atëherë trashëgimtari është mashkull.

Refleksi i teshtimës sipas dritës

Nëse çdo herë që shikoni në diell teshtini, ju e keni trashëguar atë nga babai juaj. Një fenomen i tillë në të cilin njerëzit teshtij kur ekspozohet ndaj diellit ose një dritë e papritur është një tipar i trashëguar.

Gjurmët e gishtave

Ndonëse gjurmët e gishtave janë diçka që është krejtësisht unike dhe askush nuk ka të njëjtat gjurmë gishtash në botë, por prapë se prapë shenjat e gishtërinjve të fëmijëve janë më të ngjashëm me gjurmët e gishtërinjve sesa me nënat.

Daltonizmi

Daltonizmi është një çrregullim i rrallë në të cilin një person nuk i njeh qartë ngjyrat, por njeh vetëm dallimet (bardh e zi). Ky term shpesh konfuzohet me një shqetësim në të cilin personi nuk njeh të kuqe dhe të gjelbër. Rreth 5% e popullsisë së botës vuan nga ky sindrom, shumica e të cilave janë burra që natyrisht e mbajnë atë defekt me veten e tyre dhe shpesh e transmetojnë atë tek pasardhësit e tyre./gazetametro.net

 

 

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë