Loading…
Gjenet që ndikojnë që një person të jetë më inteligjent, mund të çojnë në sëmundjen e autizmit
  • 22/06/2018 | 15:54

Gjenet që ndikojnë që një person të jetë më inteligjent, mund të çojnë në sëmundjen e autizmit

Të njëjtat gjene që mendohet se ndikojnë që një person të jetë më inteligjent gjithashtu mund të çojnë në sëmundjen e autizmit, anoreksisë dhe çrregullimit bipolar, thonë shkencëtarët.


Hulumtimi më i madh për lidhjet gjenetike në mes të 25 çrregullimeve të trurit u thellua në gjenomin e një milion pacientëve, transmeton gazetametro.net

Shkencëtarët u befasuan nga ajo që gjetën.

Ata zbuluan se faktorët e njëjtë gjenetikë që predispozojnë njerëzit për gjendje të ndryshme psikiatrike janë të lidhura me kalimin e më shumë viteve në shkollë dhe arritjes arsimore.

Megjithatë, shkencëtarët thanë se po të njëjtat “gjene të mençura” mund të mbrojnë kundër sëmundjes së Alzhemajer.

Dr. Benjamin Neale, bashkëautor i studimit, tha se kjo gjetje po fillon të riformësojë si mendojmë për çrregullimet ne tru. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë