Loading…
Gjeniu që shpiku WhatsApp’in lindi në varfëri, kurse tani është miliarder
  • 10/07/2018 | 14:57

Gjeniu që shpiku WhatsApp’in lindi në varfëri, kurse tani është miliarder

Jan Koum është gjeniu që shpiku një nga aplikacionet që te gjithe e përdorim ditet e sotme më së shumti, WhatsApp-in. Ai lindi në varfëri në Europën komuniste dhe me deshiren e mire arriti te mesonte vetë si të punonte në kompjuter, shkruan Fax News.

“Shkolla jonë, as banjë të brendshme nuk kishte”, rrëfen Koum, fëmijë i një muratori dhe një shtëpiakeje, i lindur në një fshat të vogël pranë Kievit.

“Imagjinoni pak dimrin ukrainas ku temperatura mbërrin deri ne minus 20 grade celsius. Mendoni një shoqëri ekstremisht të mbyllur; mund të lexoni për 1984-tën, por të jetoje atje është gjë tjetër. Kompjuter nuk kisha në fëmijërinë time, vetëm një numëruese”.

Në shtetin e mbyllur komunist, e tillë ishte fëmijëria e njeriut që e shiti shpikjen e tij, jo pak por 19 miliardë dollarë.

Programi i mesazheve të shpejta, dërgimit të fotove e të dhënave përmes lidhjes me internet, që Koum krijoi bashkë me ish kolegun e Yahoo-se, Brian Acton ka pasur një sukses marramendës: është në krye të listës së aplikacioneve duke numëruar miliona përdorues në muaj dhe llogaritet që në ditë, të kalojë më shume së 50 miliardë mesazhe.

Dikur i papunë, Jani kishte aplikuar për një vend në kompaninë Facebook dhe kërkesa i ishte refuzuar. Njeriu që kompjuterin e tij të parë e ka marre në moshën 19 vjeçare, tanimë, tek Facebook-kthehet si drejtues dhe anëtar bordi.

Më të fundit
...
  • 20/05/2019 | 23:38
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë