Loading…

Gjermanët shkruajnë për Muzeun e Korçës

  • 02/02/2017 | 15:33

Gjermanët shkruajnë për Muzeun e Korçës

Muzetë shqiptare kanë marrë një jehonë të madhe turizmi kohëve të fundit. Ata po përfaqësojnë Shqipërinë në mënyrën më të mirë artistike, duke tërhequr prapa vizitorë të shumtë të huaj.


Muzeu i Korçës është bërë destinacion kulture edhe nga mediat gjermane. Portali “Bau Netz” ka shkruar një artikull për muzeun shqiptar, duke e nisur atë me thënien e famshme të Pashko Vasës “Feja e shqiptarit është shqiptaria”.

Gjithashtu, në artikull përmendet edhe Enver Hoxha si ndaluesi i fesë, mirëpo “Bau Netz” thekson se Korça arriti t’i mbijetojë regjimit të tij, duke ruajtur kështu një koleksion të madh me ikona ortodokse, që sipas tyre mendohet se ky koleksion është më i madhi në Evropë.

qaqq

Muzeu i Korçës në sytë e gjermanëve shihet si një sfidë e vështirë, por vullneti dhe puna e shqiptarëve në ndërtimin dhe ruajtjen e tij është spektkulare. Ky portal gjerman fut edhe veten në këtë meritë duke thënë se gjermanët u morën me fasadën e godinës. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë