Loading…

Gjermania ‘bllok’ Kosovës: Nga 20 qershori çel dyert për Shqipërinë, Serbinë e Maqedoninë e Veriut

  • 19/06/2021 | 11:17

Gjermania ‘bllok’ Kosovës: Nga 20 qershori çel dyert për Shqipërinë, Serbinë e Maqedoninë e Veriut

Qeveria Federale e Gjermanisë bazuar në rënien e rasteve të infektimeve me COVID-19, ka marrë vendim që të lejojë hyrjen në Gjermani për qytetarët nga SHBA-ja, Tajvani, Hong Kongu, Makau, Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Libani.


Qytetarët e këtyre shteteve lejohen të futen në territorin gjerman për çfarëdo qëllimi, përfshirë edhe turizmin.

Kjo rregullore që nuk përfshinë Kosovën, do të zbatohet nga 20 qershori.

Ky vendim ka ardhur pas rekomandimit të bërë nga Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian.

Lista e vendeve të treta nga të cilat dikush mund të udhëtojë në Gjermani pa kufizime është zgjeruar në një total prej 15 vendeve. Përveç atyre të reja, ato tashmë përfshijnë Australinë, Izraelin, Japoninë, Zelandën e Re, Singaporin, Korenë e Jugut dhe Tajlandën.

Kushdo që banon në një nga këto vende mund të hyjë në Gjermani pa ndonjë arsye të rëndësishme për të udhëtuar dhe pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë