Loading…

Gjermania del kundër Turqisë: Ndalon eksportin e armëve

  • 14/10/2019 | 08:33

Gjermania del kundër Turqisë: Ndalon eksportin e armëve

Gjermania ka ndaluar eksportet e armëve në Turqi për sulmin e saj kundër milicisë kurde në Siri, tha një zëdhënëse e ministrisë së jashtme, transmeton Gazeta Metro.


Turqia filloi operacionin ushtarak të Mërkurën pasi presidenti i SHBA Donald Trump tërhoqi disa trupa amerikane që kishin mbështetur forcat kurde në luftën kundër Shtetit Islamik.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian tashmë kanë paralajmëruar Turqinë për sanksione të mundshme mbi ofensivën.

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Cavusoglu tha se vendi i tij ishte nënvlerësuar nga ndalimet ose embargot.

“Pavarësisht se çfarë bën dikush, pa marrë parasysh nëse është një embargo armësh apo ndonjë gjë tjetër, thjesht na forcon ne,” i tha ai radiostacionit gjerman Deutsche Ëelle. “Edhe nëse aleatët tanë mbështesin organizatën terroriste, edhe nëse qëndrojmë vetëm, edhe nëse imponohet një embargo, pavarësisht se çfarë ata bëjnë, lufta jonë është kundër organizatës terroriste”, tha Cavusoglu.

Gjermania eksportoi armë në vlerë 243 milion euro (268 milion dollarë) në Turqi në vitin 2018, duke përbërë gati një të tretën e eksporteve të armëve të saj.Në katër muajt e parë të 2019, Turqia mori armë nga Gjermania me vlerë 184 milion euro, duke e bërë atë vendin pranuesin më të madh.

Ministri i Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer tha të Premten se Gjermania priste që të gjithë partnerët e NATO-s – përfshirë Turqinë – të kontribuojnë në stabilizimin e rajonit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë