Loading…

Gjermania dëshiron vendpushimet e skive të mbyllura por problem të bie dakord me Austrinë fqinje

  • 26/11/2020 | 20:11

Gjermania dëshiron vendpushimet e skive të mbyllura por problem të bie dakord me Austrinë fqinje

Gjermania dëshiron që vendet alpine të mbajnë vendpushimet e skive të mbyllura për të ndihmuar në luftën kundër pandemisë së koronavirusit, por arritja e një marrëveshje me Austrinë fqinjë është duke u treguar e vështirë, tha të enjten kancelarja Angela Merkel, transmeton Gazeta Metro.


“Sezoni i skive po afron. Ne do të përpiqemi të koordinojmë në Evropë nëse mund të mbyllim të gjitha vendpushimet e skive, “i tha Merkel parlamentit, duke shtuar se kjo mund të mos jetë e mundur duke pasur parasysh rezistencën nga Austria, por Gjermania do të përpiqet përsëri.

Në valën e parë të koronavirusit në fillim të vitit, shumë gjermanë u infektuan në vendpushimin austriak të skive Ischgl. Gjermania muajin e kaluar lëshoi ​​paralajmërime udhëtimi për rajonet e njohura të skive në Austri, Itali dhe Zvicër.

Franca, Italia, Austria dhe Gjermania të gjithë kanë urdhëruar që ashensorët në lartësi të lartë që mund të funksionojnë këtë fillim të dimrit të qëndrojnë të mbyllura për momentin me shpresën se të gjitha vendpushimet mund të përfitojnë në sezonin e pikut, nëse dhe kur shkalla e infeksionit ngadalësohet .

Gjermania është burimi më i madh i Austrisë për turistë të huaj.

Më parë këtë javë, Kryeministri italian Giuseppe Conte paralajmëroi njerëzit që të mos bënin ski gjatë pushimeve të Krishtlindjeve për të ndihmuar në frenimin e një vale të dytë të pandemisë së koronavirusit.

Ai gjithashtu u bëri thirrje vendeve të tjera evropiane të bien dakord mbi rregullat e përbashkëta për sektorin për të parandaluar rastet që importohen nga jashtë nëse Italia i mban të mbyllura shpatet e saj.

Franca thotë se shpatet e saj të skive duhet të qëndrojnë jashtë kufijve deri në 2021.

Nëse Bashkimi Evropian detyron zonat e skive të qëndrojnë të mbyllura, kjo do të thotë humbje deri në 2 miliard euro, të cilat BE duhet të mbulojë, tha Ministri austriak i Financave Gernot Bluemel më parë këtë javë.

Zvicra, e cila nuk është pjesë e BE, po lejon operacione pothuajse normale në vendpushimet e saj të skive.

Merkel ra dakord me udhëheqësit e 16 shteteve federale të Gjermanisë të mërkurën vonë për të zgjatur dhe forcuar një bllokim të koronavirusit deri në 20 dhjetor, por rregullat lehtësuese gjatë festave të Krishtlindjeve për të lejuar familjet dhe miqtë të festojnë së bashku./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë