Loading…

Gjermania ia ripërsërit kërkesën Kosovës e Serbisë pas tensioneve në veri: Kthehuni menjëherë në dialog

  • 28/09/2021 | 23:35

Gjermania ia ripërsërit kërkesën Kosovës e Serbisë pas tensioneve në veri: Kthehuni menjëherë në dialog

Sekretari i shtetit gjerman në zyrën federale për marrëdhënie me jashtë, Miguel Berger ka kërkuar edhe njëherë që Kosova e Serbia ta shtensionojnë situatën në veri dhe të kthehen sa më shpejtë që të jetë e mundur në tavolinën e dialogut.

Këtë mesazh ai e dha në një postim në Twitter pas takimit që pati me zv/kryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi.

Berger tha se është e rëndësishme që palët të rikthehen në dialog, dhe se progesi në këtë proces i bën mirë të dyja shteteve.

“Takova sot zv/kryeministrin Besnik Bislimi. Dhe folëm për dialogun dhe marrëdhëniet e mira bilaterale. Është e rëndësishme që të dy palët të de-përshkallëzojnë situatën dhe të kthehen sa më shpejt në tavolinën e bisedimeve. Progresi në dialog është në interes të të dyja palëve”, ka shkruar ai.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë