Loading…

Gjermania me rekord të zi, shënon performancën më të dobët në botë nga ekonomitë e zhvilluara

  • 19/09/2023 | 11:57

Gjermania me rekord të zi, shënon performancën më të dobët në botë nga ekonomitë e zhvilluara

Në këtë shekull Gjermania ka njohur suksese të mëdha ekonomike duke dominuar tregjet globale në shumë produkte si : veturat, mjetet industriale ku gjysma e aktivitetit të saj është e bazuar në eksport, transmeton Gazeta Metro.


Deri më tani ky shtet është marrë shembull për sukses ekonomik në momente kur vendet tjera evropiane ishin të zhytur në borxh publik.

Megjithatë kjo nuk qëndron më. Gjermania është ekonomia e madhe me performancën më të dobët në botë ku Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe Bashkimi Evropian (BE) presin që ajo të ngadalësohet, raporton The Associated Press.

Kjo rënie vjen nga politikat energjetike të vendit, mbyllja e termocentraleve dhe reaktorëve si dhe varësia e madhe nga gazi rus./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë