Loading…

Gjermania po kërkon 5 milionë punëtorë të rinj

  • 08/05/2018 | 11:46

Gjermania po kërkon 5 milionë punëtorë të rinj

Deri në vitin 2030, Gjermania do të ketë nevojë për 5 milionë punëtorë të rinj nga vendet tjera. Kjo do t’i kushtojë ekonomisë së saj 525 miliardë euro.

Ndër më të kërkuarit do të jenë punëtorët e kualifikuar, profesionistët mjekësorë dhe teknikë, si dhe hulumtuesit shkencorë.

Studimi, i kryer nga Instituti i Kërkimeve Prognos AG në emër të Shoqatës së Industrisë Bavareze (vbw) ditë më parë, parashikon që Gjermania do të mungojë në të ardhmen e afërt miliona punëtorë të kualifikuar, punëtorë teknikë dhe mjekë dhe hulumtues.

Një nga arsyet kryesore për mungesën e afërt, thotë studimi, është popullsia e plakur e Gjermanisë, pasi numri i njerëzve të moshës së punës do të bjerë ndjeshëm, shkruan gazetametro.net.

“Si rezultat i ndryshimeve demografike, situata e tregut të punës do të përkeqësohet ndjeshëm gjatë 10-20 viteve të ardhshme”, tha Oliver Ehrentraut, autor i studimit.

Kjo është pavarësisht nga fluksi i qëndrueshëm i punëtorëve që vijnë në Gjermani nga jashtë.

Por ekspertët e tregut të punës dhe kërkuesit e popullsisë të përfshirë në raport besojnë se nuk është tepër vonë për të kundërshtuar këto gjetje, duke treguar për politikën dhe ekonominë që kanë masat e duhura për të parandaluar deficitin.

Për të mbyllur këtë boshllëk në punën e kualifikuar, studiuesit ofrojnë sugjerime për veprim urgjent.

Mbi të gjitha, trajnimi profesional duhet të promovohet në një mënyrë të synuar, në mënyrë që të ndihmojë më shumë të rinj të marrin një kualifikim profesional, shkruan gazetametro.net.

Për njerëzit në vendin e punës, nevojitet trajnim më efektiv për t’i përgatitur ato për punë të reja që mund të lindin me ardhjen e avancimeve teknologjike në sallat e fabrikës.

Pas marrjes së lejes prindërore, gratë dhe burrat duhet të mbështeten gjatë fazës së tranzicionit të kthimit në fuqinë punëtore, thuhet në raport. Ai pohon gjithashtu se njerëzit e moshuar duhet të motivohen të punojnë më gjatë, ndërsa punonjësit me kohë të pjesshme duhet të inkurajohen të zgjasin orarin e tyre javor.

Instituti për Hulumtime të Punësimit (IAB) aktualisht nuk sheh ndonjë mangësi në fuqinë punëtore të Gjermanisë, duke theksuar ekzistencën e mungesës së vendeve të punës në vetëm disa sektorë si ndërtimi i makinave dhe automobilave dhe IT.

Raporti i Prognos AG parashikon më tej ndryshime në lidhje me ekspertizën e nevojshme në fuqinë punëtore. Me rritjen e konkurrencës ndërkombëtare dhe digjitalizimit në pothuajse të gjithë sektorët ekonomikë, disa profesione pritet të humbasin rëndësinë, shkruan gazetametro.net.

Hulumtuesit parashikojnë gjithashtu se kërkesa për punë të përfshira në aktivitetet e sigurisë dhe mbikëqyrjes do të ulet ndjeshëm. Shoferët e kamionëve, shoqëruesit e ofrimit dhe paketuesit mund të shihnin punën e tyre nga robotët dhe makinat shitëse. E njëjta vlen edhe për kontabilistët, zyrtarët e kredive dhe agjentët e pasurive të paluajtshme, ku sistemet elektronike ka gjasa të zëvendësojnë këto punë në afat të gjatë.

Në një masë më të vogël parashikohet gjithashtu mungesa e menaxherëve, hulumtuesve, inxhinierëve, mjekëve, infermierëve, krijuesve dhe gazetarëve./gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë