Loading…

Gjithçka është ndryshe, por kënaqësia është më e madhe, pozicionet që duhet t’i provoni pas lindjes

  • 27/05/2022 | 08:10

Gjithçka është ndryshe, por kënaqësia është më e madhe, pozicionet që duhet t’i provoni pas lindjes

Pozicione në seks që do të kënaqin të dy partnerët.


Pas lindjes, gjithçka ndryshon, duke përfshirë edhe marrëdhëniet seksuale. Mund të mos kënaqeni më me pozicionet që i shijonit më parë, por është e rëndësishme të keni durim për të rivendosur ekuilibrin me partnerin.

Pavarësisht nëse keni pasur prerje cezariane ose lindje vagjinale, gjërat kanë ndryshuar dhe seksi ndoshta do të jetë ndryshe. Edhe pse mund të jetë paksa e pakëndshme, nuk duhet të jetë e dhimbshme, transmeton Telegrafi.

Marrëdhëniet e pakëndshme seksuale mund të çojnë në acarim të traktit vagjinal dhe urinar dhe simptomat mund të jenë të ngjashme me infeksionet e traktit urinar, gjë që është gjëja e fundit që një nënë e re ka nevojë.

“Shumë zonja thonë se kanë orgazma shumë më të mira pas lindjes së një fëmije”, shpjegon terapistja e seksit Katie Zvolerin.

Këto janë pozicionet që çdo nënë duhet të provojë kur të vijë koha për marrëdhënie seksuale:

1. Gruaja sipër

Kjo pozë i jep gruas më shumë kontroll.

“Një pozë seksi në të cilën gruaja është në krye është një mënyrë e shkëlqyer për t’u rikthyer në formë, pasi mund të kontrollojë shpejtësinë dhe thellësinë e penetrimit. Për një grua që ka bërë prerje cezariane, kjo pozë gjithashtu ndihmon në mbrojtjen e plagës dhe lehtësoni presionin. Provoni disa versione të kësaj poze, kthejani shpinën ose shikoni atë, për të parë se çfarë ju përshtatet më shumë, pasi të gjitha janë të ndryshme”, shpjegon Katie.

2. Anash (burri është pas shpinës së gruas)

“Zgjedhje e shkëlqyer për femrat që duan që seksi të jetë i lehtë dhe i ngadalshëm në fillim”, thotë Katie.

Për shumë gra, ky është qëndrimi më i rehatshëm pas lindjes. Shtrirja në anën tuaj zvogëlon presionin në pjesën e poshtme të shpinës dhe ndihmon në mbrojtjen e plagës nga prerja cezariane.

3. Pozicioni misionar

Mos e neglizhoni këtë pozicion të besueshëm. Nëse lëvizni ngadalë në këtë pozicion, do të jeni në gjendje të shihni se sa ju përshtatet ose është i pakëndshëm.

Vendosja e një jastëku nën pjesën e poshtme të shpinës ose të pasmeve mund ta bëjë këtë pozicion edhe më të rehatshëm, por edhe të reduktojë stresin në pjesën e poshtme të shpinës.

4. Në karrige

Ndonjëherë largimi nga shtrati mund ta bëjë seksin më interesant, por edhe më të këndshëm. Partneri juaj mund të qëndrojë në një karrige të fortë, më pas ju uleni në të; kështu, përsëri jeni në gjendje të kontrolloni thellësinë e depërtimit dhe shpejtësinë.

“Është e rëndësishme të mbani në mend se ndryshimet hormonale pas lindjes mund të shkaktojnë tharje vagjinale, kështu që mund të përdorni një lubrifikant me bazë uji”, shpjegon Katie.

5. Burri qëndron në këmbë

Nëse shtriheni në shpinë dhe busti juaj qëndron në shtrat, partneri juaj mund të qëndrojë dhe t’i mbajë këmbët tuaja lart. Ky pozicion gjithashtu ndihmon në uljen e presionit në pjesën e poshtme të shpinës.

Gjithmonë sigurohuni që komunikimi me partnerin tuaj të jetë i mirë dhe flisni për mënyrën se si ndiheni në mënyrë që seksi pas lindjes të jetë i mirë dhe i këndshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë