Loading…

Gjithçka që duhet të dini rreth fizioterapisë dhe përfitimeve të saj

  • 08/12/2021 | 21:54

Gjithçka që duhet të dini rreth fizioterapisë dhe përfitimeve të saj

Sipas hulumtimeve, qëndrimi ulur ose shtrirë për një kohë të gjatë rrit rrezikun e problemeve kronike shëndetësore, si sëmundjet e zemrës, diabeti dhe presioni i lartë i gjakut. Një analizë zbuloi se ata që rrinin ulur për më shumë se tetë orë në ditë pa asnjë aktivitet fizik kishin një rrezik të vdekjes të ngjashëm me rreziqet e vdekjes të shkaktuara nga obeziteti dhe pirja e duhanit.


Qëndrimi ulur prapa një tavoline për periudha të gjata mund të jetë i dëmshëm për shtyllën kurrizore, dhimbje në shpatulla, shpinë, qafë, bërryla, kyçe etj. Të gjitha këto dhimbje zakonisht kanë të njëjtin shkak, qëndrimi jo i duhur, përcjell Klankosova.tv

Epo, këtu hyn në punë një fizioterapist. Fizioterapistët janë personel mjekësor i kualifikuar dhe i trajnuar që specializohet në çështjet që kanë të bëjnë me muskujt dhe ligamentet. Ata ndihmojnë në çlirimin e stresit dhe tensionit në muskujt e përpunuar dhe forcimin e muskujve përreth për të përmirësuar qëndrimin tuaj në planin afatgjatë.

Shkurtimisht, fizioterapia mund të ndihmojë në mënyrat e mëposhtme:

Zvogëlon ose eliminon dhimbjen

Shmang kirurgjinë

Përmirëson lëvizshmërinë

Shëron ose parandalon dhimbjen kronike

Përmirëson produktivitetin

Përmirëson ekuilibrin

Menaxhon çështjet që lidhen me moshën

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë