Loading…
Gjoba e parë në histori për tejkalim shpejtësie
  • 18/01/2019 | 23:29

Gjoba e parë në histori për tejkalim shpejtësie

Shpejtësia e madhe e ngasjes së veturës në rrugë shkakton aksidente të ndryshme, deri në ato me fatalitet. Shpejtësi këto larg çdo norme për rrugë urbane, deri në 200km/h, trasnmteon Gazeta Metro

Mirëpo, s’ka qenë gjthmonë kështu! Në vitin 1904 është dhënë gjoba e parë për një veturë e cila sipas tiketës së dhënë nga policia rrugore shkruante “Vetura fluturonte me një shpejtësi prej 19km/h”, pra një shpejtësi shumë e vogël në krahasim me ato që praktikohen sot.

Kjo gjobë është dhënë në Ohajo, dhe njihet si gjoba e parë. Që nga ajo kohë kjo metodë për të parandaluar shpejtësinë e madhe është praktikuar vazhdimisht, çdo herë e me rregulla të reja rrugore. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë