Loading…

Gjuha Shqipe në pemën e gjuhëve botërore

  • 29/01/2017 | 19:09

Gjuha Shqipe në pemën e gjuhëve botërore

Gjuha Shqipe konsiderohet si njëra nga gjuhët më të vështira për t’i mësuar. Ajo në mesin e dhjetë gjuhëve më të vështira për t’i kapur rradhitet e shtata, por tani ajo është bërë e njohur për të tjerët edhe si gjuhë në vete, dhe simbol kombi


Gjuha jonë gjithmonë ka qenë në interes të studiues të huaj për ta për ta zbërthyer e hulumtuar. Së fundi edhe gazeta prestigjoze “The Guardian” ka publikuar një ilustrim të Minna Sundberg, e cila i ka shfaqur gjuhët si degë simbolike në vete, dhe gjuhën shqipe e ka ndarë njësoj, të vetme dhe simbol i një kombi.

u2_harta142

Me anë të këtij ilustrimi dëshmohet edhe një herë se gjuha jonë ka një shtirje të madhe, dhe është gjuhë e lashtë antike. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë