Loading…

Gjumi i tepërt mund të ndikojë keq në metabolizmin tuaj

  • 03/12/2019 | 15:45

Gjumi i tepërt mund të ndikojë keq në metabolizmin tuaj

Pak njerëz shqetësohen për të kaluar shumë kohë në shtrat. Një orë ose dy shtesë e gjumit të vjedhur të dielën mund të ndjehen si parajsë pas një jave të gjatë pune dhe aktivitete familjare. Por akrepat e zvarritjes më shumë se sasia e rekomanduar mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj, transmeton Gazeta Metro.


Për njerëzit e rritur, fjetja midis shtatë dhe nëntë orë gjumë në natë është ideale. Edhe pse një përqindje e vogël e njerëzve në të vërtetë kanë nevojë për 10 orë, për shumicën e të rriturve që flenë më shumë orë sesa sasia e rekomanduar mund të tregojë një shqetësim themelor të shëndetit.

Përveç kësaj, rregullisht gjumi më shumë se sasia e sugjeruar mund të rrisë rrezikun e mbipeshës, dhimbje koke, dhimbje të shpinës dhe sëmundje të zemrës.

Dhe një studim i fundit zbuloi se gjumi i tepërt mund ta rrezikojë trupin për çështje metabolike. Mësoni më shumë rreth asaj se si mund të ndikojë në metabolizmin tuaj.

Ekzistojnë disa dallime të dukshme midis gjinive kur bëhet fjalë për gjumin dhe metabolizmin. Në veçanti, gratë që flenë më pak se gjashtë orë gjatë natës mund të kenë më shumë yndyrë në bark sesa ato që flenë më gjatë, ndërsa burrat ka të ngjarë të kenë sindromën metabolike nëse flenë më pak se gjashtë orë.

Nga ana tjetër, gratë që flenë 10 ose më shumë orë kanë një rrezik shumë më të lartë për sindromën metabolike, ndërsa te burrat lidhen me nivelet më të larta të triglicerideve.

Për shumicën e njerëzve, ndjenjat e përgjumjes së tepërt që lindin edhe nëse ato plotësojnë shtatë deri në nëntë orë gjatë natës, mund të pasqyrojnë ndryshimet e fundit të jetesës, të tilla si një orar i ri pune, zhvendosja në punë ose rritja e ushtrimeve fizike.

Mund të jetë gjithashtu një shenjë e një çrregullimi siç është apnea e gjumit që rezulton në cilësi të dobët të gjumit, duke i lënë njerëzit të lodhur në mëngjes. Por për shkak se mund të ketë çështje të tjera shëndetësore në lojë, duke përfshirë Parkinson, depresionin, ankthin, infeksionet dhe çrregullimet gastrointestinale, nëse jeni duke përjetuar përgjumje të tepërt, është e rëndësishme këshilloheni me mjekun tuaj.

Merrni kohën për të përshkruar në detaje simptomat tuaja, të cilat do t’ju ndihmojnë mjeku juaj të diagnostikojë gjendjen tuaj dhe të rekomandojë trajtimin më të mirë të përshtatshëm për ju. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë