Loading…

Gjurmë njeriu 120 mijë vjeçare në Arabinë Saudite

  • 18/10/2020 | 11:32

Gjurmë njeriu 120 mijë vjeçare në Arabinë Saudite

Qindra gjurmë këmbësh të fosilizuara që datojnë 120,000 vjet janë zbuluar në Arabinë Saudite dhe ato mund të tregojnë për provat më të hershme të lëvizjes njerëzore në rajon, sipas një studimi të ri në Science Advances/ ransmeton Gazeta Metro


Studiuesit zbuluan qindra gjurmë të fosilizuara, të cilat ishin të ekspozuara nga erozioni i sedimenteve, gjatë një studimi të një liqeni antik në Shkretëtirën Nefud të Arabisë Saudite.
Midis 376 formave antike të zbuluara rreth liqenit Alathar, ekspertët identifikuan gjurmët e kafshëve, duke përfshirë printime që u përkisnin kuajve, deveve dhe elefantëve të dukshëm sepse elefantët duket se ishin zhdukur në Levant rreth 400,000 vjet më parë.

Por, më çuditërisht, studiuesit thanë se zbuluan shtatë gjurmë homininash, të cilat, nëse konfirmohen, mund të jenë prova e provave më të hershme të specieve njerëzore në Gadishullin Arabik.

“Ne menjëherë kuptuam potencialin e këtyre gjetjeve,” tha në një deklaratë Mathew Stewart, një nga autorët kryesorë të studimit nga Instituti Max Planck për Ekologjinë Kimike.

Studiuesit besojnë se gjurmët e këmbëve datojnë në periudhën e fundit ndër akullnajore, pa kushte të lagështa që lehtësuan lëvizjen e njerëzve dhe kafshëve në një rajon që përndryshe përbëhej nga shkretëtira.

Të dhënat fosile dhe arkeologjike tregojnë se këto kushte ndihmuan migrimin e njerëzve nga Afrika në Levant, thanë studiuesit. “Vetëm pas periudhës së fundit ndër akullnajore me kthimin e kushteve më të freskëta kemi prova përfundimtare për Neandertalët që lëvizin në rajon,” tha Stewart. “Kështu që gjurmët e këmbëve përfaqësojnë njerëz, ose Homo sapiens”.

Pasi studiuan gjurmët e këmbëve, ekspertët besojnë se përqendrimi i dendur i gjurmëve sugjeron që kafshët e mbledhura rreth liqenit si rezultat i kushteve të thata dhe ujit të pakësuar, ndërsa njerëzit mund ta kishin përdorur zonën për ujë dhe për të kërkuar ushqime.
“Ne e dimë që njerëzit e vizituan liqenin, por mungesa e mjeteve prej guri ose prova të përdorimit të kufomave të kafshëve sugjerojnë që vizita e tyre në liqen ishte  e shkurtër,” shtoi Stewart, transmeton gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë