Loading…

Gjykata Speciale fillon përzgjedhjen e gjyqtarëve

  • 05/12/2016 | 19:54

Gjykata Speciale fillon përzgjedhjen e gjyqtarëve

Procedurat gjyqësore në Hagë në Gjykatën Speciale për Kosovën mund të nisin së shpejti.

Kjo sepse një nga hapat vendimtarë, ratifikimi i marrëveshjes për selinë e Gjykatës, tashmë ka përfunduar në Parlamentin Holandez, raporton KTV.

Këtë e ka konfirmuar zëdhënësja e Gjykatës Speciale, e cila ka sqaruar se së shpejti do të vazhdohet edhe me hapa tjerë, siç është përzgjedhja e gjyqtarëve.

“Ratifikimi i Marrëveshjes për shtetin nikoqir është bërë dhe kjo mundëson bazën ligjore që Gjykata Speciale për Kosovën të funksionojë në Holandë. Marrëveshja do të hyjë në fuqi më 1 janar 2017. Është e paraparë që emërimi i gjykatësve është hapi tjetër në këtë proces dhe këto emërime do të bëhen publike sapo të ndodhin. Duke pasur parasysh këto hapa, është e vështirë të spekulohet se kur do të nisin procedimet gjyqësore, por sa i përket Gjykatës Speciale gjithçka është duke shkuar sipas planit”, ka thënë Avis Benes, shefe e Zyrës për Media të Gjykatës Speciale.

Për kohën e dërgimit të aktakuzave në Gjykatë, Prokuroria Speciale nuk ka dashur të flasë me arsyetimin se nuk mund të spekulojë për kohën.

“Prokurori Special, siç e ka përmendur në shumë raste, nuk diskuton se çka, kur dhe kush përfshihet në punën e Zyrës së Prokurorit Special. Është e pakuptimtë të spekulohet. Është e rëndësishme se është bërë progres i vërtetë për të kompletuar Gjykatën, por hapa tjerë vendimtarë ende duhet të merren. Në këtë kohë, komentet për akuzat janë të nxituara”.

Paraardhësi i David Schwendiman, kur kishte përfunduar hetimet e tij para 2 vjetëve, pati thënë se ka gjetur fakte për disa aktakuza, ku do të përfshihen disa nga ish-udhëheqësit më të lartë të UÇK-së.

Megjithatë, Clint Williamson ka thënë se nuk ka fakte për të ngritur aktakuzë për trafikim organesh, por ka dëshmi bindëse për krime të tjera.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë