Loading…

Gjykata Speciale publikon aktakuzën ndaj Sali Mustafës: Akuzohet për torturë, vrasje dhe trajtim mizor

  • 24/09/2020 | 19:55

Gjykata Speciale publikon aktakuzën ndaj Sali Mustafës: Akuzohet për torturë, vrasje dhe trajtim mizor

Gjykata Speciale e Hagës ka publikuar dhënë detaje lidhur me arrestimin e Sali Mustafës, ish-shef i inteligjencës së FSK’së dhe ish-epror i UÇK’së, në Zonën e Llapit, shkruan Gazeta Metro.


Sipas komunikatës së lëshuar për media, aktakuza e konfirmuar përcakton se afërsisht midis 1 prillit 1999 dhe 19 prillit 1999.

Gjatë kësaj kohe një kompleks ndalimi në Zllash, Kosovë, u kryen krimet e ndalimit arbitrar, trajtimit mizor dhe të torturës kundër të paktën gjashtë personave.

Salih Mustafa akuzohet në kuadër të formave të ndryshme të përgjegjësisë penale, për: ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme si krime lufte të kryera në kontekstin e konfliktit të armatosur jondërkombëtar në Kosovë, ose në lidhje me atë konflikt

Më poshtë gjeni komunikatën e plotë:

ALB_2020Sep24_Transfer_Salih_Mustafa-2.

Ndryshe, Sali Mustafa u arrestua mëngjesin e ditës së enjte. Familjarët e tij kanë thënë se nuk kanë qenë në dijeni lidhur me arrestimin e tij dhe se uk e kanë parë kur është marrë nga zyrtarët e EULEX./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë