Loading…

Gjykata Supreme u bllokon fondet OJQ’ve të mbështetura nga Soros

  • 03/07/2020 | 21:56

Gjykata Supreme u bllokon fondet OJQ’ve të mbështetura nga Soros

Gjykata Supreme e SHBA’ve u ka mohuar fondet federale organizatave ndërkombëtare të miliarderit George Soros, që luftojnë SIDA’n, duke vendosur që për të përfituar paratë federale, grupet duhet të kundërshtojnë në mënyrë të qartë prostitucionin, shkruan Gazeta Metro.


Pesë gjyqtarët e mbështetur nga konservatorët hodhën poshtë tre nga kolegët e tyre liberalë me Brett Kavanaugh që dha verdiktin e mazhorancës, duke e mohuar çështjen.

Aleanca për Shoqërinë e Hapur Ndërkombëtare, një degë me bazë në SHBA e Fondacionit ‘Soros’, shpresoi të marrë fonde federale të destinuara për luftën kundër HIV/AIDS në organizatat e saj të huaja simotra.

Sidoqoftë, këto organizata nuk pranuan të zbatojnë një kërkesë të Kongresit të vitit 2003 që ata të miratojnë “një politikë që kundërshton në mënyrë të qartë kundërshtimin e prostitucionit dhe trafikimit të seksit”, të cilën Kongresi në atë kohë e përshkroi si “shkaqe shtesë të HIV/AIDS”.

Sidoqoftë, gjykata të hënën vendosi që anëtarëve të huaj të grupeve nuk u jepet e njëjta mbrojtje sipas Kushtetutës.

Presidenti i Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur, Patrick Gaspard, e përshkroi vendimin kundër prostitucionit si pjesë e ‘përpjekjes së qeverisë amerikane për të imponuar axhendën e tij të dëmshme ideologjike’, duke shtuar se ‘komprometon luftën kundër HIV-it duke penguar dhe stigmatizuar përpjekjet për të ofruar shërbime shëndetësore’./gazetametro.net

e

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë