Loading…
Gjysma e prindërve besojnë se sëmundjet po vijnë nga vaksinimi
  • 18/10/2018 | 09:42

Gjysma e prindërve besojnë se sëmundjet po vijnë nga vaksinimi

Për shumë vite, doktorët anë e mbanë botës janë shqetësuar për rëndësinë e vaksinimit të të rriturve dhe fëmijëve kundër gripit.


Por një studim nga Shëndetësia e Orlandos tregon se më shumë se gjysma e prindërve besojnë se fëmijët e tyre po ftohen dhe po e marin gripin nga vaksinimi, transmeton gazetametro.net.

‘Unë dhe shumë të tjerë kemi thënë për vite me radhë se nuk mund të marrësh grip nga një vaksinë që është e ndërtuar pikërisht për këtë. Nuk di çfarë të them. Është një mit’, ka thënë William Schaffner, specialist dhe profesor.

Ndërsa, Amesh Adalja, specialiste e sëmundjeve infective ka thënë se vaksina nuk përmban ndonjë virus për të përhapur gripin, por që mund të përmbajë vetëm disa pjesë të tij.

Të dy doktorët i kanë mohuar përfundimet e studimit që thotë se prindërit besojnë se gripi përhapet edhe më shumë me vaksionim./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë