Loading…

Gjysma e shimpanzesë – Gjysma njeri që krijuan njerëzit

  • 19/01/2021 | 13:39

Gjysma e shimpanzesë – Gjysma njeri  që krijuan njerëzit

Lidhja që mungon në teorinë e evolucionit? Për shumë vite gjatë shekullit të 20-të, shkencëtarët kryen shumë eksperimente të tmerrshme dhe joetike mbi kafshë duke u përpjekur t’i kombinojnë ato me gjenet njerëzore në mënyrë që të krijojnë një neveri që ata e quajnë një “hibrid” midis njerëzve dhe kafshëve, transmeton Gazeta Metro.


Eksperimente të tilla janë mbajtur të fshehta për shumë vite, por për shkak të një incidenti që ndodhi në vitin 2017, shumë përgjigje kanë dalë në dritë për origjinën e këtyre eksperimenteve. Një psikolog evolucionar me emrin Gordon Gallup deklaroi se në vitet 1920 ‘lindi’ njeriu i parë njerëzor në një strukturë të fshehtë kërkimore në Florida.

Edhe nëse ai nuk kishte lindur në kohën kur iu tha kështu nga profesori i tij i cili kishte punuar mijëra orë duke hulumtuar një entitet të tillë hibrid dhe mundësinë e tij për jetë. Kjo ndodh duke kombinuar gjenet dhe qelizat e njerëzve dhe shimpanzave për të formuar një entitet që është gjysma e njeriut dhe gjysma e shimpanzesë. Nga të gjitha kafshët, një shimpanze ka organizmin më të ngjashëm me atë njerëzor, prandaj ai kishte shanset më të larta për sukses në një eksperiment të tillë.

Tani, do të mendonit se ky ishte një hibrid i lindur në laborator, por në të vërtetë nuk ishte. Teknologjia në atë kohë, veçanërisht në fushën shkencore nuk ishte aq e përparuar sa po flasim për 100 vjet më parë, kështu që mënyra se si Profesor Gallup shpjegoi se ndodhi ishte si më poshtë.

Shkencëtarët mbarësuan një shimpanze femër me spermë njerëzore nga një dhuruese anonime. Shkencëtarët u habitën kur panë që shimpanzeta femër jo vetëm që mbeti shtatzënë, por ajo gjithashtu lindi një qenie humane të shëndetshme pasi Profesor Gallup e emërton këtë hibrid.

Sidoqoftë, duke parë këtë neveri para syve të tyre, shkencëtarët që punonin në këtë projekt u vënë nën presion nga çështjet morale dhe etike, prandaj ata vendosën të vrisnin njeriun-shimpanze. Çfarë ndodhi pas ose çfarë aftësish kishte ky hibrid i ri është e panjohur. //gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë