Loading…

Google dhe Fiat Chrysler gati për vetura vetë-lëvizëse

  • 02/01/2017 | 22:01

Google dhe Fiat Chrysler gati për vetura vetë-lëvizëse

Ekipi i Google dhe Fiat Chrysler është i gatshëm të vazhdoj bashkëveprimin përtej krijimit të veturave vetë-lëvizëse.

Dy kompanitë kanë zbuluar një concept 8,4 inq të Uconnect i bazuar në sistemin operativ Android. Por, jo Android Auto, ne jemi duke folur për dicka të kompletuar në Android Nougat. Përderisa përsëri përdor pamjen “familjare”(në të mirë apo të keqe), suportuesit e Android i dhanë një “integrim perfekt” duke përdorur bërthamat e shërbimeve të Google, sic është “Assistant and Maps”. Po ashtu do të ndërveprojë mirë edhe me “third-party” aplikacionet e Android, duke përfshirë këtu edhe NPR One, Pocket Casts dhe Spotify, shkruan gazetametro.net.

Sistemi do të shfaqet në CES brenda një Chrysler 300, por kompanitë ende nuk kanë thënë asgjë rreth asaj që një produkt i cili është vetëm një eksperiment të shfaqet si një produkt i  përfunduar apo final. Fiat Chrysler ka përdorur deri më tani mbështjetjen e Joneses pë elektronikën e veturave me programet si Android Auto ose Apple CarPlay, por nuk është në të njejtin nivel kur krahasohet me atë të Fordit ose Teslas. Androidi i jep një strukturë solide, që si natyrë, e ka dizajnimin për qasje në internet dhe për përdoruesit e smartphonëve. Dhe nuk është e vështirë të shohësh se cfarë fiton Google këtu: duke bazuar një sasi të madhe të dhënash në Andorid, jo vetëm që I jep Googles përmirësim në botën e veturave, por zbutë shanset që brendet e tjera të veturave të përdorin platforma tjera të teknologjisë së elektronikës së veturës./gazetametro

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë