Loading…
Google përjashton nga puna 48 persona, akuzoheshin për ngacmim seksual
  • 25/10/2018 | 23:40

Google përjashton nga puna 48 persona, akuzoheshin për ngacmim seksual

Google ka deklaruar se ka laruar nga puna 48 persona, duke përfshirë këtu edhe 13 menaxherë të lartë, për shkak se akuzoheshin për ngacmime seksuale gjatë dy vjetëve të fundit.

Në një letër dërguar punëtorëve, Drejtori Ekzekutiv Sundar Pichai, ka thënë se gjiganti teknologjik ka ndërmarrë “veprime të ashpra” në lidhje me sjelljet e pahijshme.

Kjo letër vjen si përgjigje ndaj një raporti të publikuar në New York Times, se krijuesi i softuerit të telefonit Android, Andy Rubin, kishte pranuar një pako për dalje prej 90 milionë dollarësh, edhe pse ishte akuzuar për ngacmime seksuale.

Rubin, i cili u largua nga kjo kompani në vitin 2014, ende nuk ka komentuar.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë