Loading…
Google shtyn zhvilluesit e telefonave të përdorin tema të errëta për smartphonat e tyre
  • 09/11/2018 | 22:44

Google shtyn zhvilluesit e telefonave të përdorin tema të errëta për smartphonat e tyre

Kjo e temës së errët është një kërkesë e kryer nga shumë përdorues për një kohë të gjatë. Nevoja filloi të bëhej më e fortë dhe pas miratimit të Dizajnit “Material” në të cilin mbizotëron e bardha në kurriz të ngjyrave të tjera.


Nuk është rastësi që aplikacionet e Google ofrojnë, në pjesën më të madhe, mundësinë e një teme të errët, që në sajë të përhapjes së ekraneve OLED, mund të përfaqësojë një alternativë interesante estetike.

Gjatë Samitit të Zhvillimit Android që sapo ka ndodhur në Kaliforni, BigG ka cilësuar ndikimin që ngjyrat e paraqitura në ekran kanë në konsumin elektrik të pajisjes. Dhe nëse nuk i habit askënd që të zbulojë se rritja e ndriçimit për shkak të dominimit të bardhë ka nevojë për energji më të madhe, nuk është aq e qartë për të zbuluar faktin se bluja është ngjyra më energjike. Në një skemë RGB, në fakt, tonaliteti blu konsumonë rreth 25% më shumë se jeshilja ose e kuqja.

Analiza u bë nga Google në konsumin e terminaleve Android në dy vitet e fundit dhe është baza e ftesës për adoptimin nga zhvilluesit e pavarur të çështjeve të errëta që mund të ndihmojnë në shpëthimin e tanishëm dhe kështu zgjasin jetën e baterisë. Marrja e konsumit të ekraneve gjatë shikimit të një videoje në YouTube, duke përdorur një temë të errët në Gboard ose në Hartat është vërejtur se “modaliteti i errët” ul kursimet e energjisë deri në 60%.

Më të fundit
...
  • 20/02/2019 | 23:35
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë