Loading…

Gorani: Pranimi i ‘Deklaratës së paqes’ nga ana e Vucicit do të ishte njohje e shtetit të Kosovës

  • 21/07/2021 | 23:01

Gorani: Pranimi i ‘Deklaratës së paqes’ nga ana e Vucicit do të ishte njohje e shtetit të Kosovës

Të hënën e 19 korrikut në Bruksel u takuan për të dytën herë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.


Gjatë takimi Kurti i ofroi Vuçiqit, që ta nënshkruajë një deklaratë të paqes, por që ishte refuzuar nga ana e presidentit serb.

E pranimi i këtij dokumenti nga ana e shefit të shtetit të Serbisë, do të ishte njohje e shtetit të Kosovës.

Kështu tha në emisionin Rubikon në Klan Kosova, analisti politik Dukagjin Gorani.

Gorani tha se mendon se fundi i këtij procesi do të ishte njohja e shtetit tonë.

“Me pranimin e këtij dokumentit Vuçiqi e pranon shtetin dhe shtetësinë e Kosovës. Natyrisht një dokument i tillë besoj se do të del në fund dhe unë mendoj që fundi i këtij procesi do të duhej të ishte njohja e shtetit tonë”.

“Paragrafi i parë e ka një problem për Republikën e Serbisë. “Between two our countries”. Tash kjo në përkthim formal i bie ndërmjet dy shteteve tona edhe pse këtu thuhet ndërmjet dy vendeve tona.Por, vendet këtu e kanë kontekstin e shtetit”.

Në marrëveshjen e si Deklaratë e Paqes, flitet për zotimin për mossulmim të njëri-tjetrit dhe për reciprocitet të të drejtave të minoriteteve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë