Loading…
Gratë e Sallagrazhdës drejtojnë me sukses fermat
  • 18/02/2019 | 23:19

Gratë e Sallagrazhdës drejtojnë me sukses fermat

Gratë  po tregohen të sukseshme edhe në sektorin e bujqësisë. Por, ato gjithashtu gëzojnë edhe përkrahje të institucionëve vendore dhe organizatave ndërkombëtarë,  transmeton Gazeta Metro.


Në komunën e Suharekës gratë janë aktive në shumë fusha të bujqësisë dhe shpeztarisë. Familjet Vata nga Sallagrazhda e Suharekës, merren me shtimin e lopëve qumështore dhe kultivimin e shpezëve.

Këto familje në fermat e tyre kanë afër 30 lopë dhe mbi 300 pula të ndryshme. Që të dy këto ferma i drejtojnë gratë.

Këto gra tregojnë së si kanë arritur këtë sukses dhe si kujdesën për fermat e tyre./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë