Loading…

Gratë irlandeze shkruajnë: 5 novela të shkruara mirë nga to

  • 02/07/2020 | 23:28

Gratë irlandeze shkruajnë: 5 novela të shkruara mirë nga to

Nga aristokratët tek manastiret deri te zemrat e dëshpëruara, ka diçka për çdo lexues në këtë listë të librave të shkruar nga gratë irlandeze.


“Trilogjia e vajzave të fshatit” nga Edna O’Brien Këta tre libra ndjekin Kate dhe Baba, dy vajza ambicioze irlandeze të vendit që largohen nga Irlanda rurale për në Dublin në kërkim të jetës: Kate romantike kërkon dashuri, ndërsa pragmatikja Baba do të marrë gjithçka që mund të marrë. Nën dritat e ndritshme të qytetit të madh, ata rrotullojnë jetën e tyre në një vorbull komike dhe fatkeqësisht prekëse, flirte të egra dhe pasione të pamatura. Por dashuria ndryshon gjithçka. Dhe ndërsa jeta e tyre merr kthesa të papritura dhe të ndara, Baba dhe Kate përfundimisht duhet të mësojnë ta çojnë vetëm atë.

“Kabineti i fluturave” nga Bernie McGill Kur ish-dadoja Maddie McGlade merr një letër nga e fundit e akuzave të saj, ajo e kupton që ka ardhur koha për të mos ngarkuar veten me një sekret që ajo ka mbajtur për më shumë se shtatëdhjetë vjet: e vërteta pas vdekjes së Charlotte Ormond, katërvjeçare- vajza e vjetër e familjes së pasur ku Maddie ishte e punësuar si një grua e re. Bazuar në ngjarje të ftohta që ndodhën në të vërtetë në veri të Irlandës në 1892, ky është një roman i errët, emocionalisht i ndërlikuar që eksploron anën e errët të aristokracisë së kthesës së shekullit. Nëna e Charlotte, Harriet Osmond, është e dhunshme, abuzive dhe (çfarë tjetër?) Një lepidopteriste (person që koleksionon flutura) e etur.

“Vajzat irlandeze rreth qytetit” nga Maeve Binchy, Marion Keyes, Kathy Kelly Në histori që sillet nga mënyra se si kthimi i shtëpisë së një mërgimtari shtrëngon gjërat për familjen e saj, i cili e gjen jetën e saj skandaloze për një grua, marrëdhënia e së cilës është aq e zbardhur në çdo mënyrë, saqë po i çon miqtë e saj lart në mur drejt udhëtimit rrugor të dy grave të çmendura përmes shteteve ku ata kanë reagime plotësisht të kundërta ndaj një palë burrash të pamasë, ky koleksion përrallor nga disa prej autorëve më të mirë të grave në Irlandë feston gëzimet dhe rreziqet e dashurisë, aventurën dhe qëndrueshmërinë e miqësive femra, dhe vetë markën e tyre të parezistueshme të Bukuri irlandeze.

“Toka e Erëzave” nga Kate O’Brien Pas mureve të larta, të mbyllura të një manastire në fshatin irlandez, jeta e banorëve të saj shënohet butësisht nga ritualet e përditshme të jetës shpirtërore.

“Ecni fushat e kaltërta: Tregime” nga Claire Keegan Një grup i paharruar me histori të qeta heshtëse për dëshpërimin dhe dëshirën në botën e përjetshme të Irlandës së sotme.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë