Loading…
Gratë shtatzëna nuk duhet të flenë në shpinë
  • 21/10/2018 | 19:46

Gratë shtatzëna nuk duhet të flenë në shpinë

Një studim i fundit jep një këshillë të rëndësishme për gratë shtatzëna.


Sipas studimit realizuar nga ekspertë në Britaninë e Madhe, nuk këshillohet që gratë shtatzëna të flenë me shpinë.

Gratë shtatzëna që flenë në shpinë gjatë tremujorit të tretë janë të prira të vuajnë më shumë gjatë lindjes, sipas këtij studimi, transmeton kp.

Do të kishte një rënie prej 3.7 për qind të lindjeve nëse të gjitha gratë shtatzëna në Britani të Madhe flinin në shpinë gjatë tremujorit të fundit, vlerëson ky studim.

Ky hulumtim ka zbuluar se normat e zemrës së foshnjave janë më pak aktive kur nënat e tyre flenë në shpinë, gjë që mund të jetë për shkak të peshës së fetuseve që bëjnë presion mbi enët e gjakut dhe prandaj kufizojnë furnizimin me oksigjen të foshnjave.

 

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë