Loading…

Greqia arrin marrëveshje për ndihmat e reja

  • 02/05/2017 | 11:42

Greqia arrin marrëveshje për ndihmat e reja

Qeveria greke ka kumtuar sot në mëngjes se ka arritur marrëveshje me kreditorët ndërkombëtarë mbi kushtet e pakos së re të ndihmave, pas negociatave disa muaj


Kushtet e pakos së ndihmës, në mes tjerash, përfshijnë zvogëlimin e sërishëm të pensioneve në vitin 2019 dhe detyrimin që të mbahet suficiti i lartë primar buxhetor pasi që programi i tanishëm të kryhet në vitin e ardhshëm, transmeton gazetametro.net.

Qeveria majtiste e kryeministrit Alexis Tsipras duhet të miratojë masat e reja të kursimit deri në mes të majit, në mënyrë që ministrat e financave të euro zonës t’i shkrijnë fondet për takimin e planifikuar më 22 maj.

Greqia varet prej ndihmës që nga viti 2010 dhe për të fituar mjete ishte e detyruar disa herë që t’i zvogëlojë rrogat dhe t’i rrisë tatimet gjatë këtyre shtatë viteve. Recensioni i thelluar e ka fshirë çerekun e ekonomisë, derisa çdo i katërti punëtorë mbeti pa punë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë