Loading…
Greqia demanton vdekjen e Costa Gavrasit
  • 30/08/2018 | 17:22

Greqia demanton vdekjen e Costa Gavrasit

Costa Gavras vitin e kaluar në Kanë ka fituar çmimin francez të filmit për vepër jetësore, ndërsa për “Z”-në në vitin 1969 në Greqi ka fituar Oscarin për filmin më të mirë në gjuhë të huaj


Ministria e Kulturës e Greqisë ka demantuar lajmin se regjisori franko-grek Costa Gavras ka vdekur, duke thënë se është fjala për një lajm të rrejshëm, transmeton gazetametro.net.

Në kumtesën e ministrisë greke të kulturës thuhet se lajmi është publikuar nga një profil i rrejshëm në Twitter.

Agjencia Associated Press është ndër të parat që ka njoftuar se regjisori i filmit “Z” ka vdekur në moshën 86-vjeçare.

Costa Gavras vitin e kaluar në Kanë ka fituar çmimin francez të filmit për vepër jetësore, ndërsa për “Z”-në në vitin 1969 në Greqi ka fituar Oscarin për filmin më të mirë në gjuhë të huaj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë