Loading…
Gripi mund të ngjitet dhe nga frymëmarrja, zbulon një studim i fundit
  • 19/01/2018 | 18:06

Gripi mund të ngjitet dhe nga frymëmarrja, zbulon një studim i fundit

Virusi i Gripit shpërndahet edhe nga frymëmarrja dhe jo vetëm nga kollitja dhe teshtima, paralajmëron një studim i ri.


Studuesit e Universitetit të Maryland kanë këshilluar njerëzit se larja e duarve dhe vendosja e dorës para gojës kur kolliten apo teshtijnë nuk është e mjaftueshme për tu mbrojtur nga gripi pasi bakteret e tij gjenden dhe në frymëmarrjen e të sëmurit.

Duke analizuar 142 pacient të sëmurë me grip ata identifikuan virusin dhe në frymënxjerrjen e tyre, madje në momentin që bakteret e gripit dalin jashtë organizmit nëpërmjet frymës mund të jetojnë disa orë në ajër.

Autori i studimit Dr Donald Milton ju ka kërkuar personave të cilët po përjetojnë simptomat e para të gripit të mos shkojnë në punë dhe të qëndrojnë në shtëpi pasi në këtë mënyrë mbrojnë shëndetin e tyre dhe të të tjerëve.

Rezultatet e këtij studimi vijnë në një periudhë ku SHBA-te po përjetojnë një situatë të rëndë të gripit të llojit H3N2, i cili njihet si më agresivi dhe me pasoja fatale.

Deri tani mësohet se 100 amerikane kanë humbur jetën nga ky grip.

 

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë