Loading…

Alarmante: Gripi sezonal, prek 100 fëmijë brenda ditës

  • 19/11/2016 | 16:36

Alarmante: Gripi sezonal, prek 100 fëmijë brenda ditës

Situata epidemiologjike me gripin sezonal në Kosovë po alarmon institucionet shëndetësore.


Vetëm në Klinikën emergjente pediatrike në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ndihmë mjekësore brenda 24 orëve kërkojnë mbi 100 fëmijë. Kështu ka deklaruar drejtori i kësaj Klinike, Muharrem Avdiu. Sipas tij, ka raste të shtuara të gripit, por nuk janë shënuar edhe raste të vdekjeve epidemiologjike.

“Janë rreth 100 fëmijë që gjatë ditës kërkojnë ndihmë mjekësore në emergjencën e Klinikës së Pediatrisë, derisa ndodh që deri në 25 raste t’i shtrijmë në klinikë. Në këto ditët e fundit, nuk kemi vende të lira në Klinikën e pediatrisë prej numrit të madh të rasteve që është dashur t’i pranojmë”.

“Nuk kemi raste të shtuara të vdekjeve. Por, sa i përket furnizimit me barna, nuk qëndrojmë mirë. Është vështirë se do të mund t’i përcjellim të gjithë pacientët fëmijë. Terapinë dhe barnat e sigurojnë prindërit, derisa me ato që i posedojmë i trajtojmë ne”, ka thënë Avdiu.

Furnizimi me barna në Klinikën e pediatrisë, si qendër referente për tërë Kosovën, është i dobët, derisa për trajtimin e fëmijëve barnat i blejnë vetë prindërit e fëmijëve.

Njëri nga ata, të cilin REL shkruan se ka takuar në oborrin e kësaj klinike, thotë se trajtimi është i mirë, por mungojnë barnat.

Edhe në Klinikën infektive numri i pacientëve të rritur që kërkojnë ndihmë nga sëmundjet virale, është shtuar.

Sali Ahmeti, infektolog, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se ndonëse ka mjaft pacientë që kërkojnë ndihmë, ende nuk ka pasur raste të vdekjes nga gripi. Ai përmend edhe ujin e kontaminuar, për të cilin mendon se mund të ndikojë në rritjen e infeksioneve në popullatë.

Por, Burbuqe Nushi, nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, ka thënë se uji i pijes, i cili është prej sistemeve qendrore, është brenda standardeve të lejueshme të përdorimit, në bazë të analizave ditore që i bëhen.

Zyrtarë nga IKSHPK-ja tashmë kanë deklaruar se Inspektorati Shëndetësor duhet të mbikëqyrë të gjitha institucionet shëndetësore të Kosovës për të urdhëruar për obligimin ligjor të paraqitjes së sëmundjeve ngjitëse.

Ndërkaq, zyrtarë në Ministrinë e Shëndetësisë kanë thënë se të gjitha institucionet shëndetësore, në bazë të Ligjit për luftimin dhe parandalimin e sëmundjeve ngjitëse, janë të obliguar të raportojnë në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik dhe një gjë të tillë e bëjnë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë