Loading…
Gruaja myslimane dënohet me 20 vjet burg vetëm për një gjest |FOTO
  • 12/07/2018 | 10:31

Gruaja myslimane dënohet me 20 vjet burg vetëm për një gjest |FOTO

Një grua në Iran ka kaluar 20 vjet burg pasi që ka hequr mbulesën e saj si shenjë proteste, transmeton gazetametro.net


Shaparak Shajarizadeh, tani 42 vjeçare, thuhet se ishtë futur në burg për arsye se e ka kundërshtuar mbulesën që është e detyrueshme në Iran, transmeton gazetametro.net.

Avokatja e Shajarizadeh ka thënë për Amnesty International se ajo është torturuar dhe rrahur në gjatë, mirëpo nga autoritetet e Iranit ende nuk është dhënë ndonjë koment rreth kësaj çështje.

Në shkurt të këtij viti policia në Iran ka arrestuar 29 persona për të njejtën arsye si pjesë e kampanjës “Të mërkurat e bardha”. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë