Loading…

Gruaja nga Peja fiton pronësinë përmes gjyqit

  • 04/03/2017 | 17:54

Gruaja nga Peja fiton pronësinë përmes gjyqit

Gjykata në Pejë ia njohu Zyrafete Huskajt pronësinë në gjysmën e shtëpisë dhe objekteve përcjellëse në Lubeniq të Pejës.


 

Gjysma e shtëpisë dhe objekteve përcjellëse në Lubeniq të Pejës do i takojnë Zyrafete Huskajt, pas vendimit të marrë nga Gjykata Themelore në Pejë në lidhje me kontestin mes saj dhe ish-bashkëshortit Hasan Huskaj.

Aktgjykimin për shtëpinë kontestuese e mori gjyqtarja Merita Baloku.

“Vërtetohet se paditësja Zyrafete Huskaj nga fshati Lubeniq,Komuna e Pejës e me vendbanim në Voieasen 37 d Kristiansand s 4623 shteti i Norvegjisë, është pronare në bazë të kontributit nga bashkësia martesore e një të dytës-pjesës ideale të shtëpisë së ndërtuar e tipit P+1K +NK,si dhe dhe një të dytës pjesë ideale të objektit përcjellës ndihmës garazh dhe shupë të ndërtuara afër kësaj shtëpie në anën veriore në ngastrën kadastrave 283/0 ZK Lubeniq,” thuhet në aktgjykim e nxjerrë nga Gjykata Themelore e Pejës.

Në pikën e dytë të aktgjykimit thuhet së i padituri Hasan Huskaj nga fshati Lubeniq me vendbanim në Voieasen 37 d Kristiansand s 4623 të Norvegjisë detyrohet që t’ia njohë këtë të drejtë ish-bashkëshortes së tij dhe ta lejojë që përmes ndarjes fizike ta ketë në posedim të lirë faktik.

Po ashtu sipas aktgjykimit Hasan Huskaj detyrohet t’i paguajë ish- gruas së tij shpenzimet procedurale në shumën prej 1826 eurove.

Hasan Huskaj tha për KALLXO.com se është i pakënaqur me vendimin e gjykatës dhe për të njëjtin vendim do bëjë ankesë në Gjykatën e Apelit.

Ai po ashtu theksoi se nga fillimi ka dyshuar në njëanshmërinë e gjyqtares Merita Baloku dyshime të cilat i ka cekur edhe avokati i tij në fjalën përfundimtare.

Huskaj tha së vendimi i Gjykatës në Kosovë sipas tij do rinisë gjykim sërish në shtetin norvegjez mes ish çiftit.

“Tash pasi e ka pru gjykata e Pejës ketë vendim si na paskemi bashkëjetuar, avokati im në Norvegji dje me ka lajmëruar se ne prapë do të shkojmë në gjykim këtu, që me e lyp me nda edhe banesën e saj këtu,” tha Huskaj.

KALLXO.com nga fillimi kishte raportuar rreth këtij gjykimi ku bashkëshortja kishte kërkuar t’i njihet kontributi në ndërtimin e shtëpisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë