Loading…

Guri magjepsës i Boletinit, lëviz por nuk rrëzohet

  • 29/04/2018 | 21:39

Guri magjepsës i Boletinit, lëviz por nuk rrëzohet

Është një gur në maje mali i cili lëviz por nuk bie. Për të shkuar në krye të kodrave të fshatit Boletin është një aventurë jo e lehtë. Por në maje të tyre vizitorët i pret një fenomen goxha interesant.


Aty ndodhet një gur disa tonësh të cilin mund ta lëviz edhe një person i vetëm por që për ta rrezikuar nga vendi ku rri sipas banorëve të kësaj ane nuk mjafton as forca e disa burrave bashkë.

Të moshuarit thonë se ky gur në po të njëjtën gjendje ndodhet aty qe shumë vjet.

Sipas plakut Xhavit Pecy ky kuriozitet në fshatin e lindjes së heroit kombëtar Isa Boletini është fshehur nga pushtuesit e dikurshëm.

Saktësisht ky gur gjendet në mes të fshatit Zhirovicë, Vidushë e Boletin derisa shkuarja deri aty mund të bëhet vetëm duke ecur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë