Loading…

Guvernatori i Georgia kërkon kontroll të fletëvotimeve pas daljes së xhirimit ku shihet manipulimi i pretenduar

  • 04/12/2020 | 12:55

Guvernatori i Georgia kërkon kontroll të fletëvotimeve pas daljes së xhirimit ku shihet manipulimi i pretenduar

Guvernatori i shtetit të Georgia, Brian Kemp, ka thënë që shumë kohë më parë ka kërkuar kontroll shtesë të nënshkrimeve në regjistrat e votuesve pas daljes në publik të xhirimeve ku pretendohet për manipulim me fletëvotime në vendvotimin më të madh në këtë shtet në zgjedhjet e 3 nëntorit në SHBA, transmeton Gazeta Metro.


Kemp po i referohej një xhirimi të kamerave të sigurisë ku pretendohet se vëzhguesit nxirren jashtë nga qendra më e madhe votimit, me arsyetimin se numërimi i votave kishte përfunduar për atë natë. Me daljen e tyre, një grua shihet tek nxjerr çanta nga poshtë tavolinë që pretendohet se përmbante fletëvotime. Votat pretendohet se ishin numëruar me orë të tëra, pa prezencën mbikëqyrësve, kishte raportuar CBS46.com

Kampi i Presidentit Trump që konteston rezultatet e zgjedhjeve e konsiderojnë këtë incident ku pretendohet për manipulim si dëshmi e mjaftueshme për auditim.

Guvernatori Kemp ka thënë për Fox News se ai ka kërkuar për kontroll por ky vendim sipas ligjit i takon Sekretarit të Shtetit të Georgia.

“Unë mendoj se duhet bërë. Mendoj se tani pas asaj që pamë sot…kjo ngritë më shumë pyetje” tha Kemp./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë