Loading…

Habisin shkencëtarët: Gjenden gjurmë të koronavirusit në ujërat e zeza te avioni

  • 29/10/2021 | 20:39

Habisin shkencëtarët: Gjenden gjurmë të koronavirusit në ujërat e zeza te avioni

Shkencëtarët kanë gjetur gjurmë të koronavirusit në mostrat e ujërave të zeza nga avioni.


Ata theksojnë se monitorimi i lëvizjes së virusit është shumë i rëndësishëm, por lind edhe pyetja se nga vjen COVID-19 në ujërat e zeza nëse të gjithë pasagjerët janë negativë për koronavirus?

Të fluturosh në këto kohë të pandemisë është krejtësisht ndryshe nga sa ishte më parë. Duhet të testoheni, të vaksinoheni, të bartni maska dhe ka kufizime në udhëtim. Dhe e gjithë kjo për të shtypur përhapjen e virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton COVID-19, raporton Technology.

Por ndonjëherë virusi ende kalon përmes mbrojtjes sonë dhe më pas mund të kapet në sistemin e ujërave të zeza të avionit.

Monitorimi i përhapjes së COVID-19 është shumë i rëndësishëm. Të kuptuarit e mënyrës se si përhapet ndihmon ta ngadalësojmë atë, në mënyrë që të mund t’i rikthehemi jetës normale më shpejt se sa vonë.

Studiuesit nga Universiteti i Queensland morën mostra të ujërave të zeza nga 37 fluturime riatdhesimi nga vatrat e nxehta të COVID, duke përfshirë Indinë, Francën, Britaninë e Madhe, Afrikën e Jugut, Kanadanë dhe Gjermaninë.

Shkencëtarët sugjerojnë se monitorimi i ujërave të zeza mund të jetë një shtresë e mirë shtesë për të monitoruar përhapjen e COVID-19 në fluturimet ndërkombëtare. Në këtë mënyrë, pasagjerët në hyrje mund të kontrollohen, veçanërisht në rastet kur ka vonesë në zbulimin e virusit në mostrat e thella nga hunda dhe fyti.

Njerëzit duan dhe ndonjëherë duhet të shkojnë në fluturime të gjata. Pandemia COVID-19 është larg përfundimit dhe ne duhet të gjejmë mënyrën më të mirë për t’u rikthyer në një jetë disi normale.

Ekzaminimi më i saktë përmes disa shtresave të mbrojtjes kundër COVID-19 mund të jetë mënyra e duhur. Edhe nëse puna e dikujt është të marrë mostra nga rezervuari i ujërave të zeza të avionit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë