Loading…

Habitet ministri i Shëndetësisë, flet për rastet me virus në Bashkimin Sovjetik

  • 27/01/2022 | 13:08

Habitet ministri i Shëndetësisë, flet për rastet me virus në Bashkimin Sovjetik

Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, ka bërë një gabim në fjalim gjatë seancës së sotme. Ai iu ka referuar Rusisë si Bashkim Sovjetik, i cili ishte bllok i shteteve komuniste, por që është shpërbërë tash e disa dekada, shkruan Gazeta Metro.


Në Kuvendin e Kosovës po diskutohet për çështjen epidemiologjike në vend.

Në fjalën e tij, ministri i Shëndetësisë, derisa po bënte krahasimin e të rezultuarve pozitivë me virusin korona në 1 milion banorë, në Kosovë, Europë dhe shtetet tjera, ai ka bërë një gabim.

Latifi, ka thënë se në shtetet e Bashkimit Sovjetik është 2 mijë e 728 raste për 1 milion banorë.

Faktikisht Bashkimi Sovjetik u shpërbë në vitin 1991. 15 shtete ishin të bashkuara në unionin sovjetik nga 1956 deri më 1991. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë