Loading…

Hahn: Kosova po shkon drejt zgjedhjeve të parakohshme

  • 15/11/2016 | 19:32

Hahn: Kosova po shkon drejt zgjedhjeve të parakohshme

Komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn ka rikujtuar se kushtet e Kosovës për liberalizimin e vizave janë të qarta dhe se ajo ka zbatuar 93, nga 95 sa kishte gjithsej.


Ndërsa për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Hahn shpreson që marrëveshja për telekomunikacionin të jetë një dinamikë e re.

Sa i përket marrëveshjes për demarkacionin mes Kosovës dhe Malit të Zi, komisioneri i Zgjerimit të BE-së vuri në dukje se kjo është një situatë e vështirë dhe është duke u diskutuar në lidhje me zgjedhjet e parakohshme.

“Kjo është lojë e njohur. Nuk ka përparim, besojnë që është gabim, apo që zgjedhjet e parakohshme mund ta ndryshojnë gjendjen. Zgjedhjet nuk do t’i ndryshojnë problemet strukturore, ose t’i zgjidhin kushtet e përcaktuara nga BE-ja. Kjo punë është e mundur vetëm me të qenit konkret dhe të bindur”, ka thënë komisionari, raporton tch.

Ai rikujtoi se kushtet e Kosovës për liberalizimin e vizave janë të qarta dhe se ajo ka ende dy për të zbatuar, duke përfshirë ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

“Nga ana e qeverisë së Kosovës thuhet se BE-ja është fajtore dhe për këtë është dhënë edhe një argument se Kosova është vend mysliman. Kjo është një lojë aspak serioze në dëm të qytetarëve dhe perspektivës europiane të vendit. Ashtu siç ka thënë raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Ulrike Lunaçek, nuk është e saktë se bota pret vetëm Kosovën”, ka thënë Hahn.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë