Loading…

Hahn: Qëllimi kryesor i takimit të Berlinit, heqja e taksës ndaj Serbisë

  • 26/04/2019 | 10:39

Hahn: Qëllimi kryesor i takimit të Berlinit, heqja e taksës ndaj Serbisë

Qëllimi kryesor i takimit të Berlinit, në radhë të parë është heqja e bllokadës në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës.


Kështu tha në një intervistë për agjencinë gjermane te lajmeve DPA, Komesioneri i BE-së për Zgjerim dhe fqinjësi Johanes Hahn, duke aluduar në taksën e vendosur ndaj mallrave serbe.

Ai theksoi se tashmë është plotësisht e qartë se zgjidhja përfundimtare duhet të gjindet nga vetë Kosova dhe Serbia.

Një zgjidhje e imponuar nga jashtë nuk mund të funksionojë tha Hahn për DPA-në. Ai ka lavdëraur Parisin dhe Berlinin për organizmimin e këtij takimi, që sipas Hahnit dëshmon kthimin e interesimit për rajonin ballakanik.

Hahn ka theksuar se integrimi i BallkanIT perëndimor në BE, është priorittet i të gjitha vendeve të BE-së.

Ky sinjal do të përçohet edhe në takimin e Berlinit. Zgjidhja e problemit të Kosovës si dhe stabiliteti e përparimi në vendet tjera të rajonit do të bëhet vetëm nëse vendet anëtare të Bashkimit Evropian dalin me qëndrime unike dhe bindje të plotë për anëtarësimin e Ballkanit në BE.

Sipas Hanh, marrëveshja historike e Maqedonsië së veriut me Greqinë për çështjen e emrit duhet të shërbejë si udhërrëfim për gjithë rajonin. Ai është shprehur optimist se edhe Shqipëria ka bërë përparime të shumta dhe bashkë me Maqedoninë në fund të majit, do të marrin lajmin për hapjene negociatave.

Persektiva evropianë për të gjitha vendet e Ballkanit, së fundi është konfirmuar edhe vitin e kaluar në Samitin e Sofjes. Një vonesë e procesve integruese për vendet e Ballkanit perëndimor, do të kishte pasoja dramaktike për rajonin.

Kjo do të humbte motivin e këtyre vendeve për reforma, si dhe për zgjidhjen e konflikti mes Kosovës dhe Serbisë, thotë Hahn mes tjerash në intervsitën e tij për DPA./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë