Loading…
Hahn: Shqiptarët ishin më pak të gatshëm se serbët për dialogun me Serbinë
  • 14/06/2018 | 17:55

Hahn: Shqiptarët ishin më pak të gatshëm se serbët për dialogun me Serbinë

Komisioneri Evropian për Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn thotë se ai sheh një impuls të ri në dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, megjithëse sipas tij nuk ka “asgjë konkrete”.

Ai e shpjegoi këtë qëndrim në radhë të parë duke ndryshuar qasjen e Kosovës që, sipas tij, deri më tani me më pak vullnet sesa serbët ka marrë pjesë në dialog.

“Ndoshta ata ishin më pak të gatshëm se serbët për dialog më herët, por tani ata e kuptojnë se kjo është gjithashtu në interesin e tyre”, shtoi komisioneri evropian.

Komisioneri për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, ditë më parë ka thënë se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është kusht për Serbinë që të anëtarësohet në BE.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë