Loading…

Hakmarrja e Rikalos ndaj Elhami Hajdarit konfirmohet edhe nga gjykata

  • 19/09/2018 | 07:57

Hakmarrja e Rikalos ndaj Elhami Hajdarit konfirmohet edhe nga gjykata

Nenad Rikalo e ka kthyer Ministrinë e Bujqësisë në institucion që funksionon si shtet më vete. Edhe vendimet gjyqësore janë të pazbatueshme në këtë dikaster qeveritar, të drejtuar nga ministri Rikalo, të cilin kryeministri është duke e mbajtur në detyrë, ndonëse prej muajsh ka dhënë dorëheqje, sikurse edhe partia e tij ka dalë në opozitë, shkruan sot Koha Ditore.


Gjykata Themelore në Prishtinë, nëpërmjet një aktvendimi, u ka dhënë vulë pohimeve se ishin të paqena “faktet” që i kishte listuar Rikalo si arsye për ta shkarkuar nga pozita e kryeshefit Elhami Hajdarin, njeriu që kishte refuzuar t’ia përcillte jashtëligjshëm mbi 80 mijë euro një biznesi me bazë në Prizren, me të cilin kishte raport afarist Biljana Rikalo, bashkëshorte e këtij ministri serb.

Në fakt, gjykata ka kërkuar përmbarimin e një vendimi të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës, i cili kërkon kthimin e Hajdarit në pozitën nga e cila është shkarkuar.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë